AĞBABA: 2022 ARSLANTEPE YILI OLSUN

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2022 yılının Arslantepe yılı olması için yapılan çalışmalara destek vereceklerini belirtti. Ağbaba, Malatya’nın gölet ve yol sorunlarını da aktararak çözüm istedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne  alınan Arslantepe ile Malatya’nın tarihi eserleri ,doğal güzellikleri ve sorunlarından bahsettiği bir konuşma yaptı.

Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada; “Hep Malatya’nın sorunlarını gündeme getiriyorum ama bugün ilk olarak Malatya’nın ve Türkiye’nin yaşamış olduğu bir güzelliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Anadolu topraklarının zengin tarihini, kültürünü yansıtan ilk şehir devletinin kurulmasına sahne olan Arslantepe Höyüğü 26 Temmuz tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne alındı” dedi.

ARSLANTEPE LAİK SİSTEMİN BAŞLADIĞI YER

“Arslantepe’de erken devlet sistemiyle beraber bürokratik bir mekanizmanın kurulduğu, toplanan ürünün belirli bir muhasebe sisteminin kullanılarak kayıt altına alındığı, çalışanların emeğinin ise ürünle ödendiği ortaya konulmuştur” diyen Ağbaba “Arslantepe, dünyada bugüne kadar bulunabilmiş en eski kılıçların yer aldığı eşsiz bir tarihî hazinedir. Arslantepe’yi değerli ve önemli kılan sadece ilk şehir devleti ve dünyanın ilk kılıçlarının bulunduğu yer olması değil, Arslantepe aynı zamanda laikliğin temelinin atıldığı yerdir. Saray yapılmadan önce, ürünler ilk önce dinî merkezlerde yani tapınaklarda dağıtılırken, Arslantepe’de saray inşaatı sonrası dağıtım saraydan yapılmaya başlanmıştır. Bu nedenle uzmanlar, laik sistemin başlangıcı olarak Arslantepe’yi göstermektedir” ifadelerini kullandı.

2022’NİN ARSLANTEPE YILI OLMASI İÇİN ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kalıcı Mirası Listesi’nde yer alması, Malatya’mıza tanıtım ve turizm potansiyeli açısından çok önemli bir atılım sağlayacaktır. Arslantepe’nin hem Malatya’nın hem de Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlaması için başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkilileri katkı sunmaya davet ediyor, 2022 yılının ulusal ve uluslararası Arslantepe yılı olması için çalışmalara destek vereceğimizi belirtmek istiyorum.”

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Arslantepe’nin Dünya Kalıcı Miras Listesine alınmasında emeği geçenlere teşekkür ederek “Özellikle höyükte otuz yıl kazı başkanlığı yaparak emekli olan Profesör Doktor Marcella Frangipane’ye burada huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca, Arslantepe’nin Dünya Kalıcı Miras Listesi’ne katılmasında emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, tüm milletvekillerimizi, Malatya Valisini ve emeği geçen herkesi huzurlarınızda kutlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

MALATYA TARIM, TURİZM VE ÖNEMLİ BİR TARİH KENTİ

Ağbaba, Milattan önce 1200 ile 700’lü yıllarda yapılmış Kadim Arslantepe’nin Koruyucu Aslanları’nı kürsüde göstererek “Malatya önemli bir turizm kenti, önemli bir su şehri, dünyanın en güzel kayısılarının yetişmiş olduğu bir kent ama önemli bir tarih kenti de olduğunu burada huzurlarınızda belirtmek istiyorum” dedi.

ULU CAMİ,SOMUNCUBABA,TAŞHORON KİLİSESİ…

Malatya’nın Arslantepe dışında da tarihi ve kültürel eserlere sahip olduğunu kaydeden Veli Ağbaba “Malatya’da, İran’dan Büyük Selçuklu cami geleneğinden, Anadolu’daki tek örneği olan Battalgazi Ulu Camisi’yle, Darende Somuncu Baba Külliyesi’yle, geleneksel Beşkonaklar’ımızla, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’yla, Taşhoron Kilisesi’yle ve güzellikleriyle Malatya önemli bir kentimizdir. Malatya, yetiştirmiş olduğu siyasetçisi, devlet adamı, sanatçısıyla da önemli bir kenttir” ifadelerini kullandı.

ARAPGİR SANKİ BAŞKA ÜLKENİN İLÇESİ GİBİ

Konuşmasının devamında Malatya’nın bazı sorunlarını ele alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Malatya’mızın önemli ilçelerinden birisi Arapgir ilçemiz. Arapgir ilçemizin Malatya’ya yaklaşık 120 kilometre civarında bir yolu var. Arapgir aslında Malatya’nın Kemaliye’ye, İliç’e ve Erzincan’a da açılan bir kapısı ama maalesef, Arapgir sanki bir başka ülkenin ilçesiymiş gibi, defalarca dile getirmemize rağmen arabalar hâlâ zar zor yan yana geçebiliyor. Arapgir’in 54 kilometrelik yolu âdeta köy yolu gibi, AKP bu dönemde duble yollarla övünüyor ama Arapgir yolu maalesef yapılabilmiş değil, bunu da milletvekillerimizin ve ilgililerin dikkatine sunmak istiyorum. Çok zor bir şey değil değerli arkadaşlar, bu Arapgir yolu hem Elâzığ’ı Arapgir’e, Keban’ı Arapgir’e, Kemaliye’yi Arapgir’e bağlıyor hem de Malatya’yı Arapgir’e bağlıyor, bunu da dikkatlerinize sunmak istiyorum.”şeklinde konuştu.

BU MİLLÎ SERVETİN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYİN

Veli Ağbaba, göletlerle ilgili sıkıntıyı da dile getirerek “Doğanşehir Söğüt Göleti yıllardır su tutmuyor. AKP’nin bu döneme kazandırmış olduğu önemli şeylerden birisi; gölet var, su yok, bakın, gölet var, su yok. Bu paraya yazık, harcanan paraya yazık, emeğe yazık, maalesef bu gölette hâlâ bir adım atılabilmiş değil. Diğer bir garabet ise, Malatya Erkenek beldemizde yıllardan beri her seçim döneminde Erkeneklileri kandırılan bir gölet meselesi var. Orada da gölet var, ama su yok. Her dönem “Sızıntı var.” diye oyalıyor insanları ama maalesef, hâlâ Erkenek’in göleti bitirilebilmiş ya da su verilebilmiş değil. Âdeta, deprem olmuş gibi derin çatlaklar var,Erkenek Göleti çürümeye bırakılmış. Buradan, Erkeneklilerin adına size söylüyorum: Lütfen, bu millî servetin yok edilmesine izin vermeyin” dedi.

HEKİMHAN-KULUNCAK ARASI KÖY YOLUNDAN BETER

Hekimhan ile Kuluncak arası yol köy yolundan daha beter, defalarca söylememize rağmen hâlâ yapılabilmiş değil. Ayrıca, Kuluncak ile Darende arası da çok kötü durumda. Geçtiğimiz günlerde Ayvalı beldemize gittik -ki Ayvalı Darende’nin en büyük beldesiydi, belediyenin kapatılması sonucunda Ayvalı’ya selam veren siyasetçi kalmadı- Ayvalılılar “Oyları AK Parti’ye veriyoruz ama, oy verdiklerimizden selam dahi alamadıklarını ifade ediyorlar.Ayvalı’nın yolu da  hakikaten çok kötü durumda.Bu sorunların çözülmesi için uğraşacağımızın bilinmesini istiyor,herkesi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Bunları da Okuyabilirsin.

Kemal Sunal, memleketi Malatya’da anılacak.

Malatya’nın değeri ünlü oyuncu merhum Kemal Sunal, memleketi Malatya’da anılacak. Yapılacak anma etikliği için konuşan Altın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.