AĞBABA: YAZILI BASIN ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Kağıt ve diğer maliyetlerde büyük ölçüde artış yaşandığına işaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya milletvekili Veli Ağbaba: “Türkiye’de birçok sektör birçok zorluklar yaşıyor. Ama kimse görmese de basın bunların başında geliyor. Özellikle yazılı basın hem artan kağıt zamları dolayısıyla, hem personel maliyeti dolayısıyla ve diğer herkesi etkileyen elektrik, doğalgaz gibi ürünlerin zamlanması dolayısıyla bir kat daha sorun yaşıyor.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Malatya il Başkanı Enver Kiraz İl Yöneticileriyle birlikte Yeni Malatya Gazetesini ziyaret etti. CHP’li heyeti Yeni Malatya Gazetesi Sahibi Bektaş Karaduman ile Yazı İşleri Müdürü Vahap Güner karşıladı.

Karaduman nazik ziyaretlerinden dolayı CHP heyetine teşekkürlerini iletti ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Kağıt altın ve Dolar’dan daha kıymetli”

CHP’li Ağbaba ise ülke ve Malatya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak yazılı basının sıkıntılarını gündeme aktaran Ağbaba; “Türkiye’de birçok sektör birçok zorluklar yaşıyor. Ama kimse görmese de basın bunların başında geliyor. Özellikle yazılı basın hem artan kağıt zamları dolayısıyla, hem personel maliyeti dolayısıyla ve diğer herkesi etkileyen elektrik, doğalgaz gibi ürünlerin zamlanması dolayısıyla bir kat daha sorun yaşıyor. Altından, Dolar’dan çok daha prim yapan gazete kâğıtları. Ayda 4 defa zam geldiğini görüyoruz. Bu yüzden gazetelerin ayakta kalması kolay değil.  Bu nedenle Malatya’daki kurumların yerel basına destek olması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir belediyesi, yerel basına belediye meclis kararlarının yayınlanması konusunda çalışma yaptı. Aynı kararı Malatya büyükşehir belediyesinden de beklediğimizi söylemek gerekli. Hem kendilerini duyura bilmeleri açısından, hem halkın haber almasını sağlayabilmek açısından büyükşehir belediyesi bunu yapmalıdır. Gazetecilik çok zor dönemler gördü ama bu dönem geçmiş dönemlerden farklı olan ekonomik bir baskıyla da karşı karşıyasınız.” dedi.

“Fatura kiradan yüksek”

Malatya esnafından gelen şikayetleri de gündeme getiren Ağbaba, “Hem Türkiye’nin, hem Malatya’nın gündemi artan fiyatlar. Bugün esnafı gezdik, elektrik faturaları esnafın aylık kirasını geçmiş durumda. Bir örnek vereyim bir tekel bayi esnafı aylık 2 bin lira kira ödüyor, geçen ayki faturası bin 250 lira bu ayki elektrik faturası 2 bin 900,6 lira. Yada kasap ve şarküteriye bakın, kirası aylık 4 bin 500 lira geçen ayki faturası 3 bin 500 lira, bu ayki elektrik faturası 6 bin 850 lira. Ocak ayı zammı tamamı da hissedilebilmiş değil. Bu sadece elektrikle ilgili mi? Hayır doğalgaz, su da aynı şekilde. Bir başka şey normal BAĞKUR primleri bin 700 liraya yükseldi. Bu fiyatı ödeyecek esnafın sayısı Malatya’da yüzde 10’u geçmez. Topladığınız zaman BAĞKUR primi, doğalgaz, elektrik, su parasını topladığınız zaman ortalama bir esnafın ayakta kalabilmesi mümkün değil. Şimdi iyi zamanı yaşıyoruz, klimalar, buzdolapları çalışmıyor. Birkaç ay sonra özellikle buzdolabında saklanması gereken ürünleri buzdolabı ve klimaların çalışmasıyla beraber fiyatlar artacak. Zamlanmayan hiç bir şey yok.” Diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.