AKÇADAĞ ÇERKEZ YAZISI KAPALI SULAMA İSTİYOR

Çat Barajından açık sulamadan yararlanan ancak kuraklık nedeniyle su alamayan Akçadağ Çerkez Yazısında yer alan Kayısı bahçesi sahipleri açık sulamanın kapalı sulamaya dönüştürülmesini isteyerek su sıkıntısına çözüm önerdiler.

 

Malatyalı İş İnsanı ve kayısı üreticisi Yusuf Ziya Şahin’i Akçadağ Aydınlar (Karanlıkdere) mahallesinde bulunan kayısı bahçesinde düzenlenen sohbet toplantısına AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti Malatya İl Başkan Yardımcısı Mahmut Boyraz, AK Parti Malatya İl Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Durmaz, AK Parti Akçadağ Belediye Meclis Üyesi Hasan Ulutaş, Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Vahap Güner, Cemiyet Başkan Yardımcısı Ali Aladağ, İş İnsanı Osman Güde, Bölge sakinlerinden Süleyman Ulutaş’ın katılımlarıyla  gündemine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Kayısı üreticisi ve Çerkez Yazısında yaşanan sulama suyu sıkıntısını gündeme getiren Yusuf Ziya Şahin “Çerkez yazısı Çat Barajından su alıyor. Ancak açık kanallarla sulama yapılıyor bu nedenle de su yetmez oldu. Çok miktarda su kaybı var, kuraklık var bir de sistem açık olunca sulamada sorunlar yaşamaya başladık. İvedilikle Çat Barajı Sulama sistemi kapalı sistem sulamaya dönüştürülmelidir, yoksa su sıkıntısı ağaçlarıu kurutmaya başlayacak” dedi.

Bahçesinde 3 adet 150 metrelik sondaj vurmak suretiyle ağaçları suladıklarını kaydeden Şahin “suyu çıkarmak içişn elektrik gerekiyor, maliyetleri düşürmek için güneş enerjisi panelleri yerleştirerek elektrik maliyetini karşılamaya çalıyoruz. Kendi elektriğimizi üretiyoruz, 150 metreden su çıkartıyoruz. Çerkez yazısında çat sulaması yeterli olmuyor, bu nedenle bu yatırımları yapmak zorunda kaldık. Çat sulaması bir an önce kapalı isteme alınmalıdır” diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, sulama sistemlerinin kapalı sisteme dönüştürüldüğünü, Yazıhan Boztepe barajında tamöamen kapalı sistemle sulama yapıldığını bu nedenle Çat Barajı suşama sisteminin de kapalı olması gerektiğini ifade ederek bu konuda gerekli girişimleri yapacağını söyledi.

Bunları da Okuyabilirsin.

kayisi senliklerini duzenleyenler onur konugu olacak

Malatya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.