Aluçlu: Malatya Deprem Şehri Olmuştur

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi İnşaat Mühendisi Vehbi Aluçlu, Malatya’nın bir deprem şehri olduğunu belirterek, Malatya’nın olası büyük bir depreme hazır olması gerektiğini söyledi.

 

Yaşanan 3,2 şiddetindeki Duruldu depremi sonrası Vuslat TV’de katıldığı Güne Bakış programında değerlendirme yapan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi İnşaat Mühendisi Vehbi Aluçlu, Malatya’nın 3 tarafı faylarla çevrili bir il olduğunu ifade ederek Malatya’nın Deprem şehri olan bir il olduğuna dikkat çekti. Aluçlu; “Dünyanın ana kırıklarından birisi Malatya’dan geçiyor. Son zamanlarda Malatya için birçok söylemler değişti. Üç tarafı faylarla çevrili bir ilde yaşıyorsak, bu şehrin adını halkımızın daha fazla anlayabileceği bir şekle dönüştürebiliriz. ‘Destan şehir’ demektense, deprem şehri diyerek, ‘Destan şehri’ deyip insanlarımızı unutmaktansa deprem şehri diyerek insanlarımızın depreme hazırlanması için bir bilinç oluşturmak zorundayız.  Bu depremin periyodu uzun olduğu için bizden önceki nesil görmedi. 1875 yılında Malatya’nın geçmişinde büyük depremler oldu. Bu depremlerden sonra aradan 150 yıl geçiyor bir deprem daha başlıyor.  Biz 7,2 oranında iki tane büyük bir deprem bekliyoruz. Malatya’nın Güneyinden çok yakınımızdan şehir merkezimize 27 kilometre bir mesafede bulunan Doğu Anadolu fayı geçiyor.

 

“BÜYÜK DEPREME YAKLAŞIYOR”

Duruldu depremiyle birlikte depremin artık Pütürge sekmetinden, Erkenek sekmendine aktarılmış olduğunu hissettirmeye başladığını gösteriyor diyen Aluçlu; “Doğu Anadolu fayı, Palu, Pütürge segmentinde deprem üretti. Pütürge sekmendi 2 defada kırıldı tek kırılması halinde 7 büyüklüğünde deprem bekliyorduk. 6,8 ve 5,7 olarak kırıldı. Bu depremler buradaki enerjisini tüketti. Şuanda olan depremlerin çoğu Pütürge sekmentindeki artçı depremler. Esas  Malatya merkezimizi çok çok etkileyecek Sincik, Çelikan, Erkenek , Gölbeşı sekmedi.  Bu fayın 7,2 deprem üretmesi bekleniyor. Bu gün olan depremimiz, artık Pütürge sekmetinden, Erkenek sekmendine aktarılmış olduğunu hissettirmeye başladı. Eğer Sinci, Çelikan Arasında yada Erkenek bölgesinde bu büyüklükte bir deprem olsaydı risk çok daha artacaktı.” dedi.

“MALATYA MERKEZİ TEHLİKEDE”

Deprem için alınması gereken tedbirleri sıralayan Aluçlu; “Malatya’nın yapı stoku 2000 yılından önce yapılmış yüzde 65 mertebesindeki yapı stokumuz, bu büyüklükteki depremde ya yıkılacak, ya çok büyük hasarlar alacağını, can ve Mal kayıplarının üst düzeye varacak bir depremden bahsediyoruz. 2000 yılından sonra yapılmış yapı stokumuz bu depremi ufak, tefek hasarlarla atlatırken, 2000 yılı öncesi yapılar çok büyük bir risk altında. Burada yüzde 65’lik bir yıkımdan bahsediyoruz. Neler yapılabilir? Bununla ilgili Malatya nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde yani çarşı dediğimiz Kışla Caddesi, Fuzuli, Emeksiz, İnönü, Sıtmapınarı, İstasyon caddesi buralardaki insan nüfusunun çok yoğun yaşadığı bu bölgenin mutlaka ve mutlaka dönüşümünün sağlanması gerekir. Bu dönüşüm, yeni deprem yönetmeliği, yeni beton sınıflarıyla, donatılarla yapılacak depreme dair planlarla ve bu dönüşümü ne kadar hızlı yapabilirsek o kadar az etkileneceğiz. Bu deprem Malatya’nın ekonomisini de yerle bir edecek bir deprem olarak karşımıza çıkıyor.”

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.