“BİR DÜKKÂNA SEN 2 MİLYON İSTERSEN BU GERÇEKTEN BÜYÜK VİCDANSIZLIKTIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeni Şire Pazarı yapımından çekilen Şire Pazarı esnafı ile bir araya geldi. Kiraz “500 Bin liralık dükkana 2 milyon lira istemek vicdansızlıktır” dedi.

 

CHP İl yöneticileri ile birlikte Kayısı Şire Pazarındaki esnafların sorunlarını dinleyen Kiraz, burada yaptığı açıklamada yeni yapılan şire pazarı dükkanlarının fahiş fiyatlarla satılmak istenmesini sert sözlerle eleştirdi. Başkan Kiraz, çok sayıda esnafın katıldığı basın açıklamasında “Şire Pazarı hepimizin, Malatyalıların da yakinen bildiği bir yer. Burası kayısı üreticisi ile esnafın buluştuğu en önemli noktalardan birisi. Burada sadece kayısı değil pazara geldiğimizde görüyoruz ki, Malatya’da üretilen üzümünden cevizine, pestilinden pekmezine, başka ürünlerine kadar birçok ürün yer alıyor. Burası bugüne kadar çiftçinin tüccarla ve esnafla buluştu önemli bir yer. Tabii bugünlerde kayısı çiftçisinin veya kayısı üreticilerinin çok problemleri gözükmüyor. Bir süredir Kayısı fiyatlarının normal seviyelerde olduğu gözüküyor. Ama buradaki esnaflarımızın uzun süredir önemli bir sıkıntıları var. Şire pazarının taşınması noktasında önemli problemleri var. Şire pazarının taşınması gerektiğini aslında buradaki esnaflar yıllardır dile getiriyor. Daha iyi daha güzel bir alanın açılması noktasında talepleri var. Ama bu taleplerinde karşılaştıkları sorunlarla gerçekten bu talebi dile getirdiklerine bin pişman olmuş durumdalar. Niye bin pişman olmuştur, çünkü şehir mezarlığının orada bir yer belirlendi. Sonra yerin fiyatlarına bakıldığında da gerçekten dudak uçuklatan, ağızları açık bırakan dükkân fiyatlarıyla buradaki esnaflar karşı karşıya kalmış durumdalar” dedi.

“BİR DÜKKÂNA SEN 2 MİLYON İSTERSEN BU GERÇEKTEN BÜYÜK VİCDANSIZLIKTIR”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz şunları söyledi:

“Malatya’nın büyük semtleri var. O bölgeler de hepimizin bildiği Fahri Kayahan bölgesinde, Tecde bölgesinde, en gelişen bölgelerde bile piyasada bu fiyatlar yok. Tabii Şire Pazarı aynı zamanda bir sosyal alan. Buraları inşa ederken aynı zamanda demin ifade ettiğimiz çiftçiyle esnafın buluştu. Çiftçi ile Türkiye’nin bulmuşmuş olduğu sosyal mekânlar olarak değerlendirmek lazım buraları. Burası bütün Malatya’ya hizmet ediyor. Sadece buradaki esnaflara hizmet etmiyor. Merkezdeki bir dükkân belki sadece sahibine hizmet ediyor ama buradaki dükkân çiftçiye hizmet ediyor, Kayısıya hizmet ediyor, ekonomiye hizmet ediyor. Sadece kendi cebine hizmet eden bir yer değil. Onun için oradaki yapılacak olan dükkânların maliyetlerini biliyoruz. Birçok müteahhit var. Orada tesisler yapıyorlar. 75 metrekarelik dükkânlar yapılıyor. Belki farklı metrekarede de dükkanlar yapılıyor. 75 metrekarelik asma katlar yapılıyor. Bunu 150 metrekare sayıyorlar. Bu dünyanın Türkiye’nin Malatya’nın hiçbir yerinde görülmemiştir. Asma kata ayrı ruhsat, alt kata ayrı ruhsat, tapu için ayrı fiyatlama yapıldığı söyleniyor. Bu gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Oradaki 75 metrekare dükkânın 75 metrekare olarak satılması lazım. O dükkânı maliyeti en fazla 300-500 bin lira. Ama bu dükkâna sen 2 milyon istersen bu gerçekten büyük vicdansızlıktır. Dolayısıyla buradaki hiçbir esnafın da oraya taşıma şansı maalesef olmaz.”

“MALATYA ŞİRE PAZARINI MECLİSE TAŞIYACAĞIZ”

Konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarını da açıklayan CHP İl Başkanı Enver Kiraz “Herkes biliyor ki bu işi, belediyede biliyor. İşi alan müteahhitler de biliyor. Malatya’nın hiçbir yerinde böyle bir fiyat söz konusu değil. Üstelik o fiyatlara satılan dükkânların yıllık kiralarına baktığımızda, büyüklüğüne baktığımızda, oradaki İş hacimlerine baktığımızda gerçekten fiyatların yüksek olduğunu çok açık ve net görüyoruz. Buradaki Şire Pazarı’ndaki esnaflarımızın önemli olan bu sıkıntıların bir an önce çözülmesi lazım. Kayısının gerçekten bu yıl hak ettiği diğerine yaklaştı ve bu dönemde esnafa böyle bir sekte vurmamak lazım. Esnafı da bu anlamda desteklemek, kayısının bulduğu değeri devam ettirme noktasında esnafa da burada katkı sunmamız gerekiyor. Hepimizin bu anlamda üzerine ne düşüyorsa yapması gerekiyor. Bu anlamda çağrılarınızı yetkililere tekrarlıyoruz. Bu sorununuzun takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Burada sizin yanınızda olduğunuzu ifade ediyoruz. Bu dönemde Milletvekilimiz Sayın Veli Ağbaba ile görüşüp mecliste gündeme getirilmesi noktasında da çalışmalarımız olacak.Bu konunun mutlaka sağlıklı bir şekilde çözülmesi için elimizden ne geliyorsa arkadaşlarımızla birlikte sunacağız” diyen Kiraz, sözlerine şöyle devam etti: “Birçok arkadaşımız bizimle birlikte çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu sadece düşünce meselesi değil. Siyasi parti meselesi değil sonuçta bu bir ekmek meselesi. Kayısı üzerine kimsenin siyaset yapmaması lazım. Şire pazarı üzerine kimsenin siyaset yapmaması lazım. Kimsenin bunun üzerinden rant elde etmeye çabalamaması lazım. Yanlış bir uygulama önümüzdeki dönemde kayısının başına en büyük bela olur. Yarın Malatya’nın geleceği açısından büyük problemler oluşturabilir. Bu nedenle herkes şapkasını önüne koyacak, bu rantı, bu siyaseti bir tarafa bırakarak tamamen buradaki esnaflarının sorununun çözümüne yönelik çözüm önerilerini hepimizin sağduyulu duyarlılıkla ortaya koyması lazım” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.