ÇALIK: TARİHİ YENİ CAMİ OCAK AYINDA İBADETE AÇILACAK

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 109 yıldır Malatya’nın siluetini süsleyen Yeni Camii’de yapılan kapsamlı restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ve Ocak ayında ibadete açılacağını söyledi.

 

Milletvekili Çalık, Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Adem Baycanlı ile birlikte 24 Ocak 2020’de Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar görünce ibadete kapatılan 109 yıllık Yeni Cami’deki güçlendirme ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
Çalık, Malatya kent merkezinde Sultan 2. Abdülhamid’in verdiği destekle 1912’de tamamlanan ve Osmanlı mimarisini bugüne taşıyan halk arasında “Yeni Cami” olarak bilinen tarihi Hacı Yusuf Taş Camisinin, 24 Ocak 2020’de Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar gördüğünü söyledi.
Çalık, kentteki önemli tarihi mekanların başında gelen ecdat yadigarı camide Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan güçlendirme ve restore çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, “Yeni Camimizde ince işçilik gerektiren bir çalışma yapılıyor. Uzamasının en önemli sebebi; eskisiyle birebir aynı ve daha güçlü ve kaliteli bir mimariyi oturtmak adına iğneyle kuyu kazarak yeniden tamir, tadilat, restorasyon ve bakımı yapıldı” dedi.
ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMASI YAPILACAK
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da tarihi caminin restorasyon çalışmalarını yakinen takip ettiğini ifade eden Çalık, “Camimizde ince işçilikler dahil olmak üzere iki minaremizin tamamen bakım ve onarımı yapıldı. Önce bir minaremizde tadilat yapıldı. Sonrasında diğer minaremizde de yapılan incelemenin ardından bakım ve onarımı gerçekleştirildi. Camimizin her bir alanı elden geçirilerek restore edildi. Çevre düzenleme çalışması da yapılacak ve inşallah Ocak ayında Yeni Cami’mizi ibadete açmak nasip olacak” diye konuştu.
Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Adem Baycanlı ise, tamamen kesme taştan yapılan ecdat yadigarı caminin ana bina ve minareleri dahil olmak üzere restorasyonunu tamamlayarak Ocak ayı içerisinde ibadete açmayı planladıklarını kaydetti.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.