Doğalgaz, elektrik derken kömüre de zam geldi

Vatandaşın ısınmak için ihtiyaç duyduğu elektrik, doğalgaza yeni yılda gelen yüksek zamların ardından bir zam da kömüre geldi. Eylül ayında yüzde 33,72 ile ayın zam şampiyonu olan kömüre yalnızca bir ay sonra yüzde 28,69 daha zam gelerek iki aylık zam oranı yüzde 72’ye çıkmıştı. Yeni yılın ilk günleriyle birlikte kömüre yüzde 38 daha zam geldiği belirtildi. Yeni yılla birlikte bir ton kömürün satış fiyatı 3 bin lirayı buldu.

ZAM VAR AÇIKLAMA YOK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen kömüre yüzde 38 oranında zam geldiği bilgisini edindiğini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TKİ’den henüz resmi bir açıklama yok ancak bu sabah sisteme giren bayiler zamlı fiyatlarla kömür almaya başladılar. Yalnızca 4 ay önce tonu bin 300 lira civarında olan kömürün fiyatı yüzde 110 artarak 3 bin lirayı buldu. Elektrik, doğalgaz derken vatandaş kömür de kullanamayacak. Bu AKP iktidarı en sonunda vatandaşa kazma, kürek yaktıracak” dedi.

BAYİLERİN SİSTEMİNE YANSIDI

İzmir’de faaliyet gösteren bir bayinin Aralık sonu itibarıyla bir ton Soma kömürünü KDV dahil bin liraya aldığını ifade eden Atila Sertel, 3 Ocak itibarıyla aynı bayinin TKİ’den bir ton kömürü KDV dahil bin 380 liraya temin edebildiğini açıkladı.

TKİ’nin zam oranlarını açıklamamasını da eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TKİ’nin web sitesine girdiğinizde zamma dair bir açıklama yok. Ama TKİ’den kömür alan bayiler kurumun sistemine girdiklerinde yüzde 38’lik zamla karşılaştılar. TKİ, zammı duyurmayınca zam gelmemiş mi oluyor? Kömürü yüzde 38 zamlı alan bayiler vatandaşa da mecburen zamlı yansıtacaklar. İzmir’deki bir bayi bir ton Soma kömürünü 2 bin 500 liraya satacak. İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da bu fiyatlar 3 bin lirayı bulacak. Kış boyunca 2-3 ton kömür yakan vatandaşlar ne yapacak? Kömür köylerimizde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Eskiden ton ton kömür alan köylümüz şimdi birer ikişer torba alıp kışı geçirmeye çalışıyor. AKP’nin zam zulmü köylüye, çiftçiye kazma kürek yaktıracak” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.