İYİ PARTİ İKTİDARINDA MAĞDURİYETLER BİTECEK

Çulhaoğlu yaptığı açıklamada; Ak Parti iktidarları, vatandaşımıza verdiği sözleri tutmak şöyle dursun, var olan haklarını bile tırpanlamaktan geri durmadı. Öğretmenlerimizden, sağlık çalışanlarımıza, doktorlarımızdan, her kademedeki memurlarımıza kadar kamu çalışanlarını, bu yüzyılın en mağdur kesimi yaptılar.

Yıllardır kanayan yaralarımızdan biri de, “4B” diye tanımladıkları sözleşmeli personel uygulaması.

Aynı eğitimi almış, aynı sınavdan geçmiş, aynı işi yapan insanlar arasında, uçurum var. 4-B’li çalışanlarımız tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi, birçok haktan mahrum bırakılıyor. Sadece öğretmenlikte bile, 4 ayrı kadro modeli uydurdu Ak Parti. Bu 4-B serüvenini nasıl başlattılar hatırlatalım. “Özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren, geçici işlerde, mali yılla sınırlı olarak” diye başladılar.

 

Ama bugün, bırakın geçici işleri, asli işlerde bile aynı kadro modelini uygular oldular. Sayıları 500 bini bulan bu kardeşlerimiz hem, başından beri kadrolu olan meslektaşlarıyla hem de, sonradan kadro verilen meslektaşlarıyla karşılaştırıldığında özellikle tayin açısından ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Daha iyi anlaşılması açısından, bir örnek vereyim. Aynı şehirde, aynı hastanede, 3 sözleşmeli hemşiremiz var. 2013 yılından önce işe giren, istediği yere tayin olabiliyor. 2016’dan sonra işe giren, 4 yılı doldurduktan sonra istediği yere tayin olabiliyor.

Eğer, 2013-2016 yılı arasında işe girdiysen yandın. Ömür boyu tayin olamıyorsun. Uygulamadaki saçmalığa bakar mısınız? Bu kardeşlerimizin hepsi devlet memuru mudur? Evet, devlet memurudur. Eğitimleri aynı mıdır? Evet, aynıdır. İşe KPSS ile mi girdiler? Evet, KPSS ile girdiler. Peki; kendinden önce, aynı şekilde işe alınanlara bu haklar verilmiş mi? Evet, verilmiş. Kendinden sonra benzer statüde işe alınanlara bu haklar verilmiş mi? Evet, verilmiş. O zaman aile olma, çocuğuna bakma, tayin olma haklarını bu 500 bin kardeşimize niye vermiyorsunuz? Böyle adaletsizlik olur mu? Böyle vicdansızlık olur mu? Ayıptır, günahtır.

Pandemi sürecinde yoğun çalışma şartlarında, çocuğu olan 4-B’lilerin çoğu, sağlık çalışanı oldukları için çocuklarına bakıcı bulamadılar. Aralarında evine kamera taktırıp, kapıyı da dışarıdan kilitleyip, çocuklarını Allah’a emanet ederek göreve gidenler var.  Bu insanlara yazık değil mi? Bu insanlara günah değil mi? Böyle vicdansızlık, böyle umursamazlık olur mu? Hiç mi yüreğiniz sızlamıyor? Yazıklar olsun size.

Buradan iktidara seslenmek istiyorum; Gelin, söz verdiğiniz gibi, 4-B’lilerin kadro sorununu çözün.

Kamuda, işçi kadrosu dışında istihdam edilen ve kanunda yazıldığı gibi “Asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa eden” bütün çalışanları hizmette geçirdikleri süredeki haklarını da hesaba katarak Kanunla, 4-A statüsüne geçirin.

Aileleriyle birlikte, milyonlarca mağdur vatandaşımıza İyi Parti olarak söz veriyoruz. İktidar çözmezse, ilk sandıkta biz geleceğiz, bu sorunu da biz çözeceğiz.

İYİ Parti iktidarında, bu mağduriyet ortadan kalkacak, bu dram bitecek. Artık anneler bebeklerine, eşler birbirine, bekarlar yuvaya kavuşacak. İçiniz rahat olsun

Bunları da Okuyabilirsin.

MUHTAR ÇELEBİ: EN BÜYÜK SORUNLARIMIZ GİDERİLDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde çalışmalarına hız verdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir