İYİ PARTİLİ TÜRKKAN’DAN CUMHURBAŞKANI YRD.OKTAY’A SORU ÖNERGESİ

GRUP BAŞKANVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY’A SORDU:

“İmam Mustafa Demirkan’ın bu ifadeleri kullanması bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı olarak lanet okuması anlamına gelmez mi?”

“Vaaz sırasında kullandığı ifadeler nedeniyle İmam Mustafa Demirkan hakkında herhangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir?”

28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” programı gerçekleştirildi, hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrenci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı etkinlikte icazet aldı.

Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski imamı Mustafa Demirkan Ayasofya Camii’nde vaaz verdi. İmam Demirkan’ın vaazda kullandığı ifadeler büyük tepki topladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı.

 

Türkkan önergesinde;

“İmam Mustafa Demirkan, vaazı sırasında “Bu ve bu gibi mabetler (Ayasofya Camii) mabet olarak devam edilmesi için inşa edilmiş, hediye edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içerisinde bu mabed-i şeriften ezan-ı muhammedi, namaz, her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Kitab-i ezelinde buyuruyorsun…Onlardan daha zalim, daha kafir kim olabilir. Ya Rabbi, o zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” ifadelerini kullanmıştır.” diye yazdı.

İşte Türkkan’ın soruları:

1-Ayasofya Camii’nde 28 Mayıs 2021 Cuma günü İmam Mustafa Demirkan’ın vaazı sırasında kurduğu “…Onlardan daha zalim, daha kafir kim olabilir. Ya Rabbi, o zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” cümlesindeki “zalim” ve “kafir” kelimeleri ile kim ya da kimleri kastetmiştir?

2-İmam Mustafa Demirkan’ın bu ifadeleri kullanması bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e üstü kapalı olarak lanet okuması anlamına gelmez mi?

3-İmam Mustafa Demirkan’ın “…o zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” cümlesinde kastettiği zihniyet hangisidir?

4-Vaaz sırasında kullandığı ifadeler nedeniyle İmam Mustafa Demirkan hakkında herhangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir?

 

Bunları da Okuyabilirsin.

“BATTALGAZİ’MİZE MODERN BİR OKUL DAHA YAPILIYOR”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 24 Ocak depreminde Battalgazi’deki bazı okulların hasar görmesinin ardından Malatyalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir