KALEMİNİ KIRAN AMA SATMAYAN GAZETECİLERE SELAM OLSUN

Bugün Dünya Gazeteciler Günü.

 

Öncelikle her şeye rağmen kalemini satmayan, kalemini doğrudan, halktan, haktan yana kullanan, gerçeğin peşinde bıkmadan usanmadan koşan ve bu uğurda canı pahasına uğraş veren tüm basın emekçilerinin Dünya Gazeteciler Günü’nü yürekten kutluyorum.

 

Gazetecilik gazetecinin yaptığı iş. Gazeteci ise haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenen kişidir. Gerektiğinde hükûmetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı “Gazetecilik etik kuralları” içerisinde göze alan gözü pek insan, gazetecidir. Etik kurallar ise; Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst olmaktır.

 

ANAYASA’NIN 28. MADDESİ: “BASIN HÜRDÜR, SANSÜR EDİLEMEZ”

 

Anayasa’nın, ‘Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.’ hükmüne rağmen günümüzde, hatta 19 senedir bunun tam tersi uygulamalar şiddetli bir biçimde uygulanmaktadır. Basın organlarına, gazetecilere baskı yapmak, tehdit etmek, gazeteciliğin temel prensiplerini uygulayan basın emekçilerini işini yapamaz hale getirmek, onları tutuklamak, susturmaya çalışmak ve bu yolla halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak ülkemizi yöneten zihniyetin acizliğini net bir biçimde ortaya koymaktadır.

 

Türkiye’yi yöneten köhnemiş zihniyet; çoğulcu, katılımcı, demokratik yapıyı ortadan kaldırarak yerine “Tek Adam” yönetimini getirmiş ve kuvvetler ayrımını yok etme girişimleri sonrası da, “İfade ve Basın Özgürlüğü” kavramını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

 

Bu çaba nafiledir.

 

Bu ülkede cesur, yürekli, haber peşinde koşan, halkın aydınlanmasını, bilgilenmesini sağlamak için mücadele eden, özgürlükten, demokrasiden, hukuktan, adaletten yana olan gazeteciler vardır ve her zaman da var olacaktır. İfade ve Basın Özgürlüğü, kalemini kıran ama satmayan basın emekçileri ile sonsuza dek ayakta kalacaktır.

 

Selam olsun Dünya Gazeteciler Gününde tüm basın emekçilerine.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.