KARAKAYA’DA SU ÜRÜNLERİNE SIKI DENETİM

Malatya Tarım İl Müdürlüğü Karakaya Baraj gölünde su ürünlerinde sıkı denetimler yapıldığını açıkladı.

 

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Malatya’nın su ürünleri üretim alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “Başta Karakaya Baraj Gölü olmak üzere zengin su kaynaklarında hem avcılık yolu ile hem de alabalık üretim tesisleri ile üretim yapılmaktadır.Artan gıda ihtiyacı, beraberinde su ürünlerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Su ürünleri üretiminin artması ile İl Müdürlüğümüz, İlçe Müdürlüklerimiz ve Jandarma komutanlıklarımız ile beraber etkili ve sürekli denetimler yapılmaktadır”denildi.

AV YASAĞI 30 HAZİRAN’A kADAR

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna bağlı olarak hazırlanan Yönetmelik ve Tebliğler gereğince İlimiz iç sularında 1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında sazangiller avcılığının yasak olduğu belirtilen açıklamada “Yasak dönemin de içinde bulunduğu 2021 yılı ilk altı aylık dönemde su ürünleri kontrol ekiplerimiz tarafından gece-gündüz, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere özverili bir şekilde denetimlerimiz sürdürülmektedir. İlimizde su ürünleri avcılık denetim hedefimiz ilk çeyrekte (Ocak-Şubat-Mart) 1.611 iken, bu rakam 2.138 olarak gerçekleşmiştir. 2. Çeyrekte (Nisan-Mayıs-Haziran) denetim hedef sayımız 805 iken, 23 Haziran İtibari ile 1.115 olarak gerçekleşmiştir. 6 ayda toplam (23 Haziran İtibari ile) 3.253 adet denetim yapılmıştır. İlimizde sazangiller av yasağının başladığı 1 Nisan tarihinden itibaren sadece gece denetimlerinde 13 kişiye idari para cezası uygulanmış ve yapılan denetimlerde 2 Jeneratör, 17 olta, 23 dip oltası ve 18 tırıvırı ile toplamda 5500 metre ağa el konularak imha edilmiştir.1 Temmuz tarihi itibariyle sazangiller avcılığı yasak dönemi sona erecek olup, bundan sonraki dönemlerde boy, tür, ruhsat kontrolü ve amatör balıkçı denetim faaliyetlerimize devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

Bunları da Okuyabilirsin.

“Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya’lı Türk Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Alpay’ı Mahmut Çalık&Ahmet Çalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir