KIZILAY: DÖRT ÜNİVERSİTE KURMUŞ ANAÇ BİR ÜNİVERSİTEYİZ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TV100 kanalında Bengü Kantekin’in sunduğu “Üniversite Yolunda” programının canlı yayın konuğu oldu. Programda İnönü Üniversitesini anlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2021 yılında üniversite tercihi yapacak öğrenciler için tavsiyelerde bulundu.

 

İnönü Üniversitesinin Türkiye’de kuruluş kanunu bakımından 14. sırada kurulmuş köklü bir üniversite olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, aynı zamanda 46 yıllık tarihi olan bu üniversitenin yeterli altyapısı ve insan kaynağı ile büyük üniversiteler arasında yer aldığını ve çok sayıda öğretim üyesi yetiştiren bir üniversite olduğunu ifade etti. İnönü Üniversitesinin bünyesinden iki üniversite çıktığını ve başka iki üniversiteyi ise himayesinde kurduğunu belirten Rektör Kızılay, bu yönüyle üniversitenin dört üniversite kurmuş anaç bir üniversite olarak tanımlanabileceğini vurguladı.

“İnönü Üniversitesi Sağlık Alanında Çok Güçlü…”

İnönü Üniversitesinin lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde farklı alanlardaki 512 programa öğrenci aldığını kaydeden Rektör Kızılay, “Aynı zamanda sağlık alanında çok güçlü olduğumuzu ve Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer aldığımızı söyleyebiliriz. Bu alanda beş fakülte, iki enstitü ve bir meslek yüksekokulumuz var.” şeklinde konuştu. Turgut Özal Tıp Merkezi ile Türkiye’nin en büyük üniversite hastanelerinden birinin yer aldığı İnönü Üniversitesinde sağlık alanında eğitim gören öğrencilerin uygulamalı eğitim yönünden her türlü imkâna sahip olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ayrıca deneyimli ve donanımlı öğretim üyeleriyle insan kaynağı yapısının da oldukça yeterli düzeyde bulunduğunu sözlerine ekledi. Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin sosyal bilimler, mühendislik ve doğa bilimleri, ilahiyat ve güzel sanatlar alanlarında da oldukça iddialı bir konumda olduğunu vurgulayarak “Fakat sağlık alanında bu alanlardan bir adım daha öndeyiz.” dedi.

 

“Güzel Sanatlarda, Özellikle de Müzik Alanında Tercih Yapacak Öğrenciler Üniversitemizi Tercih Etmeliler.”

 

Devlet Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin yanında Eğitim Fakültesi bünyesindeki Güzel Sanatlar Eğitimi bölümüyle İnönü Üniversitesinin güzel sanatlar alanında eğitim öğretim hizmeti veren bir yükseköğrenim kurumu olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bu sebeple üniversitemizin güzel sanatlar alanında tercih yapacak öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alması gerektiğini belirtti. Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin özellikle müzik alanında çok sayıda doktora mezunu verdiğini vurgulayarak “Üniversitemiz müzik alanında 60’ın üzerinde doktora mezunu vermiştir. Bu mezunlarımız Türkiye’nin birçok üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Dolayısıyla bu alanda da çok güçlü olduğumuzu söylemek mümkündür.” ifadelerini kullandı. İnönü Üniversitesinin farklı alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirdiğine ve 150 bine yakın mezun verdiğine işaret eden Rektör Kızılay, ayrıca bu mezunların yurt içindeki kamu ve özel sektörün farklı alanlarında ve yurt dışındaki farklı sektörlerde istihdam edildiğini, müzik alanındaki mezunların ise daha çok akademisyen olmayı tercih ettiklerini kaydetti.

“Temel Hedefimiz Uygulamalı Eğitimi Üniversitemizin Tüm Alanlarında Uygulamak.”

İnönü Üniversitesinin uygulamalı eğitim alanındaki mevcut durumuna da değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, şunları söyledi: “Bizim üniversite olarak temel hedefimiz uygulamalı eğitimi üniversitemizin uygulayabileceğimiz tüm alanlarında uygulamaktır. Bunu ön lisans eğitiminde önemli ölçüde gerçekleştirdik. Hem üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Malatya OSB Meslek Yüksekokulumuzdaki teknik programlarda hem de sağlık alanındaki programlarımızda 3+1 uygulamalı eğitim modelini uyguluyoruz. Bu model öğrencilerimizin deneyim kazanması ve mezun olduktan sonra istihdam edilebilmesi açısından çok önemli. Mühendislikte ise uygulamalı mühendislik eğitimine geçtik. Bölümlerimizin önemli bir kısmı uygulamalı mühendislik eğitimi veriyor. Sosyal bilimler alanında ise gönüllü stajyerlik uygulaması başlatıyoruz. Kariyer Merkezimiz ise bunun planlamasını yapıyor. Hukuk Fakültemizde bile gönüllü stajyerlik var. Yine güzel sanatlar alanındaki öğrencilerimiz üniversitemizdeki programlarımızda yer alarak uygulamalı eğitimlerini gerçekleştiriyor. Burada İletişim Fakültemizi de belirtmek istiyorum. Bu fakültemizde de İNÜHABER merkezimiz, radyomuz, stüdyomuz ve ajansımız var. Bu uygulama atölyelerinde öğrencilerimiz uygulamalı eğitimlerini tamamlayarak mezun olduklarında istihdam edilme açısından önemli deneyimler kazanıyorlar.”

Rektör Kızılay, uygulamalı eğitimin üniversite tercihi yapacak öğrenciler için tercih sürecinde önemli bir konu olduğunu ve öğrencilerin bu konuya önem vermeleri gerektiğini dile getirerek üniversite eğitimi sürecinde sahayı tanımanın ve deneyim kazanmanın mezun olduktan sonraki süreçte istihdam açısından çok önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti.

“Malatya, Öğrenciler İçin Huzurlu ve Güvenli Bir Şehirdir.”

Malatya’nın üniversite öğrencileri için huzurlu ve güvenli bir şehir olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ayrıca bu şehrin çok güzel ve şirin bir kent olduğunu, öğrenciyi kucaklayan bir yönünün bulunduğunu dile getirdi. Öğrencilerin İnönü Üniversitesinde yarı zamanlı çalışabileceklerini belirten Rektör Kızılay, bununla beraber uygulamalı eğitim, staj veya istihdam olanaklarının iş dünyasıyla yapılan iş birliği protokolleriyle desteklendiğini, yine İnönü Üniversitesi Malatya Teknokent’teki 80’den fazla firmada öğrencilerin uygulamalı staj yapabileceklerini ifade etti. Rektör Kızılay, Malatya’nın bu yönüyle öğrencilere her türlü imkânı sunabilen bir şehir olduğunu kaydetti.

“İnönü Üniversitesi Kampüsü Öğrencilere Kültür, Sanat ve Spor Faaliyetleri Bakımından Geniş İmkânlar Sunuyor.”

Üniversite eğitimi sürecinde kampüsün de önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Rektör Kızılay, öğrencilerin kampüs olanakları sayesinde hayatın her alanında yer alabilme imkânı bulduğunu belirterek “İnönü Üniversitesi kampüsü öğrencilerimize kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler açısından geniş imkânlar sunan bir kampüstür.” dedi. İnönü Üniversitesinde 100’ü aşkın öğrenci topluluğunun ve 50’nin üzerinde spor takımlarının bulunduğunu, Türkiye’nin en iyi spor tesislerinin öğrencilere hizmet verdiğini ve pandemi sürecinde çevrim içi olsa da hemen her gün kültürel faaliyetlerin düzenlendiğini ifade eden Rektör Kızılay, son olarak İnönü Üniversitesinin öğrencilerine sadece akademik transkript vermediğine aynı zamanda sosyal transkript de vermeye başladığına dikkat çekerek konuşmasını sonlandırdı.

Bunları da Okuyabilirsin.

“BATTALGAZİ’MİZE MODERN BİR OKUL DAHA YAPILIYOR”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 24 Ocak depreminde Battalgazi’deki bazı okulların hasar görmesinin ardından Malatyalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir