“Limon dalda, soğan tarlada, kabak çekirdeği depoda kaldı”

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda planlama yapılmadığı için bir yıl para eden  bir ürünün ertesi yıl üreticisini üzdüğünü, nedenle de hem üreticinin hem tüketicinin mağdur olduğunu söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin sorunlarını dinledi. Eskişehir, Kayseri, Kütahya  ve Nevşehir’de yaygın ekilen kabak çekirdeğin de üreticinin sorun yaşadığını belirtti.

GEÇEN YIL 25 LİRA İDİ, BU YIL 15 LİRAYA DÜŞTÜ 

Satılamadığı için ürünlerini beklettiği depoda CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer’e yaşadığı mağduriyeti anlatan kabak çekirdeği üreticisi, “Geçen yıl en kötüsünü 25 liraya sattığımız kabak çekirdeği bu yıl 15 liraya kadar düştü. Üretim fazla olduğu için onu da alan yok” dedi.

PLANLAMA YOK 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise tarımda ciddi bir planlama yapılmamış olmasının bu tür ciddi sorunlara neden olduğunu belirtti. Kayseri Bünyan’da üreticilerle görüşen Gürer “Çekirdek kabağı üretimi ülkemizde 550.000 da alanda 36.000 ton’ a ulaşmıştır. Türkiye’nin çerezlik kabak çekirdeği üretiminin yüzde 40’ı Kayseri’de üretiliyor. Üretimin artması, fiyatların düşmesine neden olunca bu sefer üretici maliyet nedeni ile sorun yaşar duruma geldi. Bu alanda da bir planlama sorunu yaşandığı görülmektedir” diye konuştu.

BİR YIL PARA EDEN ÜRÜN, ERTESİ YIL ÜRETİCİSİNİ ÜZÜYOR 

Bir yıl para eden bir ürünün ertesi yıl herkes tarafından ekildiği için o yıl üreticisini üzdüğünü anlatan Gürer, bu olumsuz tablonun her yıl ve tüm ürünlerde görülebildiğine işaret etti. Gürer, bu durumun, tarımdaki plansız üretimden kaynakladığını vurguladı.

HER YIL KISIR DÖNGÜ

Sadece kabak çekirdeğinden değil, patateste ve soğanda da benzer sorunların yaşandığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ürün fazla ekildiği için üreticinin ucuza satması, tüketiciye de olumlu yansımıyor. Bir ürünle ilgili piyasada bir fiyat oluşmuşsa, fazla üretimden dolayı üreticinin ucuza satması, tüketiciye de o ürünün ucuza ulaşması anlamına gelmiyor. Tüketicinin ve üreticinin mağduriyeti değişmiyor. Üretici bu yıl para etmeyen ürünü seneye ekmiyor ve başka bir ürünü yöneliyor. Seneye de o ürün para etmiyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİ YÖNLENDİRİLMELİ 

Çiftçinin her türlü zorluğa rağmen üretim yapmaya devam ettiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi doğru yönlendirilirse, bir yıl önceden hangi bölgede hangi ürünün yetiştirilirse, yani talebe doğru ürün yetiştirilirse ne çiftçi mağdur olur ne de üretici pahalıya ürün alır. Ama ne yazık ki ülkemizde tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde böyle bir kontrol mekanizması yok. Bu nedenle çiftçinin sorunları her dönem farklı üründe ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

MARKETTE 3 LİRAYA SATILAN PATATESİN ÜRETİCİYE FAYDASI YOK 

“Limon dalda, soğan tarlada, kabak çekirdeği depoda kaldı” diyen CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Bu yıl para etmediği için satılamayan bu ürünler seneye pahalanacak. Çünkü daha az ekim yapılacak. Geçtiğimiz yıl patatesi çürüttüler, bu yıl patates ekimi az oldu. Büyük marketlerde patates 3 liraya satılıyor ama bunun çiftçiye bir faydası yok” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ DESTELENMLİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esasen çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Üretimin kalıcı olmasının yolu, çiftçinin ürettiği üründen para kazanması ve bu anlamda sorun yaşanmamasıdır” diye konuştu.

BU YIL PARA EDEN NOHUT, SENEYE PARA ETMEYEBİLİR

CHP Milletvekili Gürer, aynı depoda bulunan ve bu yıl piyasa fiyatı 8 liraya kadar yükselen nohutun, muhtemelen önümüzdeki yıl fazla ekileceğinden dolayı, seneye para etmeyebileceğinin de sözlerine ekledi.

Bunları da Okuyabilirsin.

İLAN VE REKLAM VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Ocak ayında başlayan ve 2 taksit halinde ödenen ilan ve reklam vergilerinin 2. taksit ödemeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.