MALATYA BÖLGESİNDE YAĞIŞLAR YÜZDE 40 AZALDI

2021 Yılı Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan DSİ 9.Bölge Müdürü Mahmut Dündar, iklim değişikliğinin bölge illerinde yağışları yüzde 40’lara varan oranlarda düşürdüğünü belirterek su kaynaklarının korunması ve tasarruf edilmesi konusunda önlem alınması istendi.

 

2021 Yılı Elazığ İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı, DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut DÜNDAR, 2021 su yılında Türkiye genelinde yağışların, uzun yılların ortalamasına % 26,9 azalma, 2020 yılına göre ise % 24,8 azalma göstermiştir. Bölge Müdürlüğümüz illerinin içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar, uzun yıllara göre % 34,4 azalma, 2020 yılına göre ise % 34,1 azalma göstermiştir” dedi.

“MALATYA’DA YÜZDE 39.5 AZALMA VAR”

Bölge Müdürlüğü sınırlarında yer alan Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl İllerine Ait 2021 Su Yılı (1 Ekim 2020–31 Mayıs 2021) Meteorolojik Verilerine göre; yağışlarda azalma olduğuna dikkat çeken Dündar “Bölge Müdürlüğümüz geneli yağışlar, uzun yılların ortalamasına göre % 36,9 azalış göstermiştir. 2020 yılına göre ise yaklaşık % 39,5 azalış olmuştur. Buna rağmen Bölge Müdürlüğümüz geneli barajlarımızın doluluk oranına baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre aktif hacim bakımından % 29,6 azalış görülmektedir. İklim değişikliğinin bir neticesi olarak eskisi gibi kısa ve uzun vadeye yayılan yağışlar değil, daha kısa sürede taşkın doğuran yağışlarla karşı karşıyayız. Derelere yapılan yanlış müdahaleler neticesi olarak vatandaşımız can ve mal emniyetini tehlikeye atan vakalarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle, dere yataklarına yapılan müdahalelere karşı toplumumuzun bilinçlendirilmesi gerektiği ve toplumsal farkındalık oluşturulması önem arz etmektedir.” diye konuştu.

“Mevcut su kaynaklarını korumalıyız”

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut DÜNDAR “DSİ olarak; mevcut su kaynaklarını korumak, faydalanmak, gelecek nesillere taşımak ve zararlarından korumak amaçlı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Su kaynaklarınız verilen zararı en az seviyelere indirme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin su zengini olmadığı bilinci ile su kaynaklarımızı korumak, su sıkıntısının yaşanmaması için gerekli tedbirleri almak, verimli tarım uygulaması çerçevesinde daha az sulama suyu ile daha fazla verim elde etme anlayışıyla kapalı sistem borulu sulama şebekelerine geçiş yaptık, depolama tesisleri inşa ettik ve ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama tesislerinden ülkemizin tarımı adına maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını özellikle talep ediyor ve istiyoruz. Sulama suyu götürülen alanların mutlak surette sulanmasını sağlayacak tedbirleri almak zorundayız.

Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için, tabiatın ve su kaynaklarının kirletilmemesi esas alınarak hareket edilmelidir. Aksi halde bu varlıklarımızı bir defa kirlettiğimizde geri dönüşünün zor ve maliyetinin de çok olacağı açıktır.

Bu vesileyle toplantıya katılım sağlayan tüm heyet üyelerine teşekkür eder, toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

 

Bunları da Okuyabilirsin.

“BATTALGAZİ’MİZE MODERN BİR OKUL DAHA YAPILIYOR”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 24 Ocak depreminde Battalgazi’deki bazı okulların hasar görmesinin ardından Malatyalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir