Malatya’da Don Nedeniyle Kayısı Ağaçları Büyük zarar gördü

Malatya’da önceki gün gece eksi 5 derecelere kadar inen hava sıcaklığı Malatya’da çiçek açan kayısı ağaçlarının zarar görmesine neden oldu. Kale, Battalgazi, Yazıhan, Darende ve Akçadağ’dan yoğun bir şekilde don haberleri gelmeye başladı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu konuyu meclis gündemine taşıyarak hasar tespiti yapılmasını istediler.

 

Meteoroloji bölge Müdürlüğünün günler öncesinde uyarduğı don olayı 13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece gerçekleşti. Çiçek ve çağala döneminde olan kayısı ağaçları yer yer eksi 5-6 dereceye kadar inen hava sıcaklığı bölgesel don olaylarına neden oldu. Baskil, Kale, Battalgazi, Yazıhan, Darende ve Akçadağ ilçelerinde kayısıların yandığı heberleri gelmeye başladı. Kayısı ağaçlarında rekolteyi etkileyecek düzeyde don olayının gerçekleştiği ve kayısı da beklenen hasadın çok düşeceği belirtildi. Malatya Milletvekilleri konuyu meclis gündemine taşıdılar.

Bunları da Okuyabilirsin.

kayisi senliklerini duzenleyenler onur konugu olacak

Malatya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.