MALATYA’NIN YOLU YOL DEĞİL

Millet İttifakını oluşturan siyasi partilaerin Malatya İl yöneticileri bir araya gelerek “Malatya’nın Yolu yol değil” açıklaması yaparak yolların durumunu ve ücretsiz otobüslere binenlere engel olunmasını istediler.

 

Malatya Yerel Yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcılarının bir araya gelerek beşincisinin düzenlediği toplantıda Malatya’da yaşanan problemler, çözüm önerileri  ve halktan gelen talepler değerlendirildi. Toplantıya katılan siyasi partilerden, CHP Eğitimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hayati İNCE, DEVA PARTİSİ Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Deniz ŞAHİN, İYİ PARTİ Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Selahaddin DAĞISTANLI, SAADET PARTİSİ Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hacı Mehmet ACAR katılımlarıyla gerçekleşen toplantının ardından şu açıklama yapıldı:
“MALATYA’NIN YOLU YOL DEĞİL!
Malatya ulaşım açısından doğu ile batıyı birbirine bağlayan ana arter yüksek kapasiteli kentsel yolları içeren ilimizdir. Bir arteriyel yolun birincil işlevi, toplayıcı yollardan otoyollara, otobanlara, sınırlı erişim yolu ve mümkün olan en yüksek hizmet seviyesinde kentsel merkezler arasında trafik sağlamaktır.
Belediye seçimlerinden beridir yolların her geçen gün, gün geçtikçe bozulması, onarılmaması ve yeni yolların yapılmamasından kaynaklı sorunlar büyümeye devam etmektedir. Yollarda oluşan çukurlar, yol yamalık problemleri, O kadar büyümüştür ki, araç, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaya başlamıştır. Son zamanlarda araç kazalarının artması, kazalardan kaynaklı yaralanmaların artması, araçlarda ise çukurlardan dolayı tamir bakım giderlerinin artmasına sebep olmuştur.
Lafta “ Bir dönemde 1800 kilometre asfalt yol yaparak Cumhuriyet tarihinin rekorunu Malatya kırdı. ” demek ile olmuyor. Belediye başkanlarının sanal söylemleri sahada karşılık görmüyor. Güvensiz sözlere değil, güvenilir yollara ihtiyacımız vardır.
Yol sorununu seçime yakın değil her zaman çözülmesi gereken bir görevdir. Belediyelerimizi göreve çağırıyoruz. Malatya’daki ve Şehir yolunu kullanan geçiş yollarındaki misafir vatandaşlarımız bunları hak etmiyor. Malatya’ya yakışmıyor.
Malatya’nın yol sorununun acilen çözülmesi, kazaların önlenmesi, araç güvenliğinin artırılması ve araçların tamir edilecek hallerden kurtarılmasını bekliyoruz.
MOTAŞTAN SESSİZ ZAM
Merkezi hükümetin ekonomik başarısızlıklarını belediyeler, belediye çalışanları ve halk çekmektedir. Son dönemde yaşanan araç yakıt zamlarında cezayı halka kesen belediyeler, bu dönemde yine halkın yanında olmadılar.
En önemli konu ise mazot zamlarından en çok etkilenen özel halk otobüsleri ve minibüsçülerdir. Özel halk otobüsleri belediye ve mazot zamları arasında ezilirken, %50 lere yaklaşan Ücretsiz Kart sorunu ile karşı karşıya kalmışlardır. Belediyelerin ulaşım yönetim sorunları yetmiyormuş gibi, kontrolsüz ve haksız dağıtılan ücretsiz kartların denetlenmesi gerekmektedir. Motaş’ın bu dönemde halkının, halk otobüslerinin ve minibüslerinin mağduriyetini gidermesini bekliyoruz.
ÇEVRE YOLU HANGİ ÇEVRELERCE YAPILMIYOR
Seçim vaadi olmaktan kurtulamayan bitmeyen Malatya çevre yolu şimdide 2023 hedeflerine kondu. 2019 da bitecek denilen çevre yolu hangi çevrelerce engelleniyor, hangi çevrelerin işine geliyor bilinmiyor ama Malatya’da bir gerçek var Çevre Yolu ilerlemiyor. Çok ilginçtir açılmayan çevre yolunda şimdiden oluşan çöküntülerde tamirler başladı.Malatya Çevre yolunun siyasi kaygılara, sanal vaatlere alet edilmeden vatandaşın parasının hakkının verilmesini bekliyoruz.”

 

Bunları da Okuyabilirsin.

YENİ CAMİ’DE YAPILAN DÜZENLEME CAMİYİ ÇEVREDEN KOPARIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel ve Malatya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.