YAPILANDIRMANIN İLK TAKSİT ÖDEMESİNDE SON GÜN 1 KASIM

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı vergi ve diğer borçlarını yapılandıranların ilk taksit ödemesinin son günü 1 Kasım olduğunu belirterek mükellefleri uyardı.

 

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında yapılandırılan alacaklardan peşin veya ilk taksit ödemelerinde son haftaya girildiği belirtilerek, borcun ilk taksidinin 1 Kasım’a kadar ödenmesi gerektiği hatırlatıldı.

Açıklama da şöyle denildi:

“Bu kapsamda;

  • Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 indirim yapılıyor.
  • Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %12,5 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %25 indirim yapılıyor.

Yapılandırılan borçlardan peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Taksitle ödeme seçeneği ile Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de ilk iki taksitin (Ekim 2021 ve Kasım 2021) süresinde ödenmesidir. Peşin veya taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlerden süresinde ödeme yapmayanlar veya ilk 2 taksiti ödemeyenler, kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacakları gibi yapılandırma dosyaları iptal edilerek haklarında cebri tahsilat süreci başlatılacaktır.

Borcu olan tüm vatandaşlarımızın herhangi bir icra işlemine maruz kalmamaları  için söz konusu borçlarını gecikmeksizin ödemeleri hususu önem arz etmektedir.

Ödemelerin vergi dairelerimiz veznelerine yapılabileceği gibi, COVİD-19 pandemisi nedeniyle vergi dairelerimize gelmeksizin www.gib.gov.tradresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda kredi kartı veya banka kartı kullanarak ya da doğrudan anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapılabileceği hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Herkese sağlıklı günler dileriz.”

Bunları da Okuyabilirsin.

kayisi senliklerini duzenleyenler onur konugu olacak

Malatya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.